هماهنگی جهت مشاوره یا کارگاه آموزشی: 09133518465
اهمال‌کاری و تکنیک پومودورو

اهمال‌کاری و تکنیک پومودورو

اهمال‌کاری و به تعویق انداختن انجام کار، مشکلی جدی و همگانی محسوب می‌شود؛ یعنی از کوچک و بزرگسال، زن و مرد، پیر و جوان، همه به نوعی با این مسئله درگیرند. هر کار مشخصی انتخاب کنیم، مفهومش اینست که از خیر انجام‌دادن کارهای دیگری گذشته‌ایم. در این نوشته در باره علت به‌وجودآمدن این مشکل توضیح داده می‌شود. همچنین ابزاری کوچک و ساده ولی بسیار کاربردی و مؤثر برای حل این مشکل ارائه می‌شود.  مغز ما در شروع انجام هر کاری که تمایل یا علاقه‌ای به انجام آن کار نداریم، فعال می‌شود و به دنبال راه فرار می‌گردد تا ذهنمان را به سمت موضوع دیگری متوجه کند. برای رهایی از این مشکل، پژوهش‌ها نشان داده‌اند فقط باید مدت زمان کمی روی آن کار یا موضوعی که علاقه‌ای به آن نداریم، تمرکز کنیم و آن کار را انجام دهیم؛‌ در این صورت، آن حس ناراحت‌کننده خودبه‌خود از بین می‌رود.

خب، حالا چطوری روی موضوع یا کاری که از آن خوشمان نمی‌آید، تمرکز کنیم و این مدت زمان کم، یعنی به‌واقع چقدر؟

یک ابزار ذهنی بسیار قدرتمند و البته ساده و کوچک و کاربردی راه‌حل این مشکل است. پومودورو، نام این ابزار ذهنیست که فرانچسکو سیریلو در اوایل دهه ۱۹۸۰ آن را اختراع کرد. پومودورو یک واژه ایتالیایی است که معادل آن در فارسی عبارت‌ است از گوجه‌فرنگی. به‌واقع پومودورو، نوعی زمان‌سنج است که معمولاً شبیه گوجه‌فرنگی است.

خب، حالا چطوری از این زمان‌سنج استفاده کنیم؟ بسیار راحت. کار ساده‌ای که باید انجام دهیم اینست که زمان‌سنج را روی ۲۵ دقیقه تنظیم کنیم؛ بعد ‫عوامل حواس‌پرتی را کنار بگذاریم و تمرکز کنیم. به احتمال، بیشتر افراد می‌توانند برای ۲۵ دقیقه تمرکز کنند. نکته بسیار مهم دیگر این هست که در پایان کار، به خودمان یک جایزه کوچک بدهیم. این جایزه می‌تواند نوشیدن یک فنجان چای یا قهوه یا کمی پیاده‌روی یا گفت‌وگو با دوستان قدیمی باشد. این کار باعث می‌شود میزان تمرکز در فاصله کوتاهی و از طرفی سرانه مطالعه نیز به طور چشمگیری افزایش پیدا خواهد کرد.

نعیم‌یاوری-پومودورو

تردید نکنید که این تکنیک پومودورو، بی‌نهایت مؤثر و عالی خواهد بود. درست مثل این می‌ماند که نخست به مدت ۲۵ دقیقه ورزش سنگین انجام دهید و بعد کمی به خودتان و به ذهنتان استراحت بدهید. به‌لطف انجامش دهید و نظر خود را در این باره بنویسید.

دکتر مجید نعیم‌ياوری

مدرس و پژوهشگر در حوزه تکنیک‌های پیشرفته یادگیری و تندخوانی و تقویت حافظه

پاسخی بگذارید

بستن منو
×
×

سبد خرید